Szerző Téma: Star Wars  (Megtekintve 699519 alkalommal)

0 Felhasználó és 5 vendég van a témában

Nem elérhető Recsi

  • Fejvadász
  • HálóZsák tag
  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 2880
  • Karma: +32/-0
  • Nem: Férfi
    • Hálózsák
Star Wars
« Válasz #723 Dátum: 2005. Június 18., 14:49:19 »
Mondom, hogy én b...tam el. Megnéztem a fordítás szövegfájlt. Én el... te meg nem vetted észre.  
Vesszen a Birodalom!

Nem elérhető Galen

  • HálóZsák tag
  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 2272
  • Karma: +9/-0
Star Wars
« Válasz #722 Dátum: 2005. Június 16., 08:43:12 »
Idézet
A bevezető szövegben kimaradt egy "a" betű a hetedik sorban "elszakadt csapat többi ..." van írva.
Bakkk...ezt elb****am....a Patchben benne lesz gyerekek...bocsánatot kérünk tényleg...
A patch meg nem soká...még annyi híjja van amit ígértem: A Birodalom örökösei-hez két duplaoldal finomítás...
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 16., 09:45:55 írta Galen »

Az tuti, hogy azért nem fizetek, hogy kinyírják bazmeg.

Nem elérhető Recsi

  • Fejvadász
  • HálóZsák tag
  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 2880
  • Karma: +32/-0
  • Nem: Férfi
    • Hálózsák
Star Wars
« Válasz #721 Dátum: 2005. Június 15., 20:35:36 »
Idézet
Történet. Idővonal nagyon tetszik, kivitelezésben is, meg amúgy is.. kell az ilyen, mert az ember elveszik az eseményekben...
Azt nem értettem tisztán, hogy miért beszél banthákról, hiszen a képen nem is azokat látunk...
Beírás...A bevezető szövegben kimaradt egy "a" betű a hetedik sorban "elszakadt csapat többi ..." van írva.
Összességében. szerintem nagyon jó történet...

Mini történet. Hát megmondom őszintén nem igazán tetszett...
Az idővonal Galen munkája, szerintem is szuper. Majd noszogatom, hogy más korokhoz is csináljon  
a képen szerintem helyi honos állat van. A taszken arról beszél, hogy a saját bolygójukon a banthák hogyan viselkednek. Mivel a klíma hasonló, az állatok viselkedése is hasonló.
Nemsokáááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá
áááááááááááááára
lesz 1 SW patch, majd abban jav. ezt is. Az én hibám  , de feljegyeztem.
A történet nekünk is nagyon tetszett, soha rosszabbat. (sajnos ez nem mindig jön be.)
Na itt is van. A mini. Ez csak úgy jött. Nekem tetszett. Tulképpen véletlenül született az ötlet. Galen mutatott 1 történetet, ami ugyanabban a Talesban volt mint ez.
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 15., 20:36:32 írta recsi »
Vesszen a Birodalom!

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #720 Dátum: 2005. Június 15., 19:28:17 »
Új Star Wars frissítés és a régi én  

Köztársaság 59-rész.

Borító. Grafikailag nagyon tetszik, főleg a rövidülések a Tusken Raideren. Nekem kicsit Sin City-s a jedi arca, de azért még belefér. De ami az igazi királyság a borítón az a feliratok. A klónháborúk, meg a köztársaság felirat hihetetlenül jó. (De hát ezt már megszokhattuk) Sokat dob a borítón az HZS évforduló megjelölése, azt hiszem ezáltal különleges darabja lesz gyűjteményemnek.

Képregény. A rajzok szépek, erőteljesek a színek. kicsit a sárga és piros/vörös keverékei dominálnak, de jól illeszkedik a sivatagos környezethez. A karakterek arányosak, néhol látni csak apró hibákat.

Történet. Idővonal nagyon tetszik, kivitelezésben is, meg amúgy is.. kell az ilyen, mert az ember elveszik az eseményekben...
Taszken Jedi. Már ez önmagában felkelti az ember figyelmét. Aztán persze elveszik tőlünk ezt az illúziót... Érdekes a történet, főleg az EPII eseményei tudtában. Az első felében szinte már várja az ember, mikor robban ki Anakin gyűlölete a Taszken ellen. kifejezetten tetszik a lelki vonal, maga a csata csak mellékág. Jók a két jedi párbeszédei.
Azt nem értettem tisztán, hogy miért beszél banthákról, hiszen a képen nem is azokat látunk...

Beírás. Jubileumi rész ide, vagy oda, a mórnak kötelességei vannak, és megteszi     (ááá sunyi egy alak vagyok, ilyenkor utálom is magam, de mit tegyek..  )
A bevezető szövegben kimaradt egy "a" betű a hetedik sorban "elszakadt csapat többi ..." van írva.
Amúgy a mondatok érthetőek, magyarosak, jól olvashatók, szóval gratulálok a fordításhoz.

Összességében. szerintem nagyon jó történet, mélységében érinti Anakin gyűlöletét, bemutatva gondolatait. A képregény szépen rajzolt, és a a beírás, borító, feliratok is nagyon jók lettek.



Mini történet. Hát megmondom őszintén nem igazán tetszett. Nem volt rossz, de kicsit erőltetettnek éreztem..Pedig jó az alapötlet, de szerintem nem igazán sikerült kihozni belőle a maximumot... A borító kifejezetten teszik, A mára már klasszikussá vált festményt használtátok fel hozzá.. Szóval nem rossz a történet, de .....  (Bocsi, ez csak az én véleményem...)

Nem elérhető Galen

  • HálóZsák tag
  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 2272
  • Karma: +9/-0
Star Wars
« Válasz #719 Dátum: 2005. Június 15., 11:44:32 »
Frissültünk. Egy SEMIC által kihagyott Republic történet és egy TALES darabka.

Az tuti, hogy azért nem fizetek, hogy kinyírják bazmeg.

Nem elérhető letsgo

  • Pókember
  • ****
  • Hozzászólások: 417
  • Karma: +0/-0
    • http://www.halozsak.ini.hu
Star Wars
« Válasz #718 Dátum: 2005. Június 07., 16:31:03 »
Na így már valamivel jobb, mert ha kiteszük a vesszőt, akkor mindjárt más értelmet kap a mondat!

De ez film, és ha a szinkronos le is viszi a hangját, annál a szónál, hogy mégegyszer, akkor se biztos, hogy érteni lehet, hogy mire is gondol, ide kénne egy oylan szó, hogy:
de most,

és akkor így hangzana:

Hagy lássalak mégegyszer, de most a saját szememmel!

 Vagy valami hasonló!

De szeritnem ez a mégegyszer nagyon belekavar, jobb lenne így:

Hagy lássalak a saját szememmel

Nem elérhető Liar

  • Indiana Jones
  • *
  • Hozzászólások: 23
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #717 Dátum: 2005. Június 07., 08:39:44 »
Idézet
Ok, ezt én is értem!!!!!

De a amgyar szinkron szerint Vader ezt mondja:

Hagy lássalak MÉGEGYSZER a saját szememel

Én is értem, hogy most láttni akarja a saját szemével, gép nélkül és amszk nélkül, de hozzá teszi azt, hogy mégeygszer

De Anakin nem látthatta Luket korábban soha. Csak most láttja először.A 6. rész végén.
 

Értitek mit akarok mondani?

A lényeg nem azon van, hogy a saját szemével akarja láttni, mert azt én is értem, itta lényeg, hogy azt mondja MÉGEGYSZER!!!!!!!
"Hagy lássalak mégegyszer, a saját szememmel."

Tettem bele egy vesszőt, így sem érthető, amiről a többiek beszélnek?  
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 07., 09:11:50 írta Liar »

Nem elérhető letsgo

  • Pókember
  • ****
  • Hozzászólások: 417
  • Karma: +0/-0
    • http://www.halozsak.ini.hu
Star Wars
« Válasz #716 Dátum: 2005. Június 06., 16:37:21 »
Ok, ezt én is értem!!!!!

De a amgyar szinkron szerint Vader ezt mondja:

Hagy lássalak MÉGEGYSZER a saját szememel

Én is értem, hogy most láttni akarja a saját szemével, gép nélkül és amszk nélkül, de hozzá teszi azt, hogy mégeygszer

De Anakin nem látthatta Luket korábban soha. Csak most láttja először.A 6. rész végén.
 

Értitek mit akarok mondani?

A lényeg nem azon van, hogy a saját szemével akarja láttni, mert azt én is értem, itta lényeg, hogy azt mondja MÉGEGYSZER!!!!!!!

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #715 Dátum: 2005. Június 06., 08:18:08 »
eddig is látta csak maszkon keresztül... most meg akarja nézni még egyszer   D E   maszk nélkül. Szerintem ez érthető...

Nem elérhető Spidáj

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1443
  • Karma: +0/-0
    • http://holnap
Star Wars
« Válasz #714 Dátum: 2005. Június 06., 07:00:09 »
A 6. rész végén Anakin saját szemével látja Luke-t.
Mert ha azér mer Anakin Vaderré vált akkor > Vader ,,megölte" Anakint
Akkor azér mer Vader jóvá vált újra akkor >Anakin ,,megölte" Vadert

Ergó a 6. rész végén nem Vader van maszk nélkül hanem Anakin Vader maszkja nélkül

Érti vki?  



...the dark armies then will come, when the SUM is 41

Nem elérhető letsgo

  • Pókember
  • ****
  • Hozzászólások: 417
  • Karma: +0/-0
    • http://www.halozsak.ini.hu
Star Wars
« Válasz #713 Dátum: 2005. Június 05., 20:11:59 »
Igen, de mikor látta Anakin saját szemmével???
Én nem emlékszem?
Gép nélkül emberi szemmel nem látta Luket Anakin soha. A 3 végén szültetett Luke, és akkor már Anakin gép volt.
Legfeljebb képről

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #712 Dátum: 2005. Június 05., 19:49:11 »
VADER
               Luke, help me take this mask off.

                              LUKE
               But you'll die.

                              VADER
               Nothing can stop that now. Just for once...
               let me look on you with my own eyes.

A magyar fordítás nem mindig irányadó... Bár itt szerintem egyértelmű a még egyszer arra utal, hogy utoljára, a gépek nélkül, és ezt alátámasztja az angol eredeti szöveg is. Tehát utoljára a saját szemeivel akarja látni, a gépi képalkotó nélkül.

Nem elérhető Schmutte

  • Garfield
  • **
  • Hozzászólások: 57
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #711 Dátum: 2005. Június 05., 18:33:24 »
Hát azt szerintem úgy értette, hogy persze eddig is látta de nem a saját szemével. Most akarja látni még egyszer azután AHOGYAN eddig látta, de most a sajátjával. Teccikéteni?  

Nem elérhető letsgo

  • Pókember
  • ****
  • Hozzászólások: 417
  • Karma: +0/-0
    • http://www.halozsak.ini.hu
Star Wars
« Válasz #710 Dátum: 2005. Június 05., 15:07:55 »
Star Wars 6. epizód!!

Ma néztem meg, és találkoztam egy logikai bukfenccel:

A 6. rész végén, mikor Luke leveszi apjáról a maszkot, akkor Anakin elötte ezt mondja:
-Kérlek vedd le a maszkot, hagy lássalak MÉGEGYSZER a saját szememmel.

Én nem emlékszek, hogy Anakin látta Luke-t valaha is:
1.részt, még ő maga is mondja: hogy Obi Wan bölcsen elrejtett

Meg mikor is látthatta?? Semikor, szerintem.

Mi a véleményetek??

Nem elérhető Recsi

  • Fejvadász
  • HálóZsák tag
  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 2880
  • Karma: +32/-0
  • Nem: Férfi
    • Hálózsák
Star Wars
« Válasz #709 Dátum: 2005. Június 03., 18:03:18 »
Idézet
Találgathatok? Crimson 2?
Nem!  
Meglepetés!
De szerintem örülni fogtok neki!
Vesszen a Birodalom!

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #708 Dátum: 2005. Június 03., 17:38:22 »
Szerintem nem biztos. Lehet, hogy hagyják, hadd ülepedjen le a történet, és addig feltesznek valami váratlan meglepit... (bár az tényleg meglepi lenne, mert be van ígérve a második rész   ) (amúgy tényleg jó a Wedge-s történet, csak a rajzok egy kicsit "el vannak viccelve" ahogy mondani szoktam..)
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 03., 17:41:21 írta regnar »

Nem elérhető Gorgonita

  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 1547
  • Karma: +10/-4
  • Nem: Férfi
Star Wars
« Válasz #707 Dátum: 2005. Június 03., 16:25:23 »
Találgathatok? Crimson 2?

Nem elérhető Galen

  • HálóZsák tag
  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 2272
  • Karma: +9/-0
Star Wars
« Válasz #706 Dátum: 2005. Június 02., 15:02:36 »
Idézet
Úgyhogy most csak azért írtam, hogy ne mondjátok, hogy nem írtam.   
Azért köszönjük hogy erre néztél...Mindjárt vége már a Crimson-nak. És jön valami...
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 02., 15:04:40 írta Galen »

Az tuti, hogy azért nem fizetek, hogy kinyírják bazmeg.

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #705 Dátum: 2005. Június 02., 12:03:59 »
Hát igen, az oldalt én is egyből lementettem  

Nekem egy halom érdekesség lejött.. Az ember nem is igazán érzi a méreteket, mert saját világukban arányosak egymáshoz, esetleg még a nagyságukat is tudja (pl egy Csillagromboló, vagy a halálcsillag, vagy a Falcon) de igazából talán bele sem gondol, hogy milyen nagyon lehetnek kivetítve a saját világra, vagy már univerzumra. Nekem nagy meglepetés volt, hogy a Falcont egy 747 mellé téve láttam, hogy azért nem is olyan kicsi.. egy Tydirium Shuttle meg egészen nagy...
Ami szintén meglepett, hogy a Sulaco nem is olyan nagy, mint amilyennek az ember gondolná. Az UD 4L (Az aliens film csapatszállító landingshipje) mennyivel nagyobb, mint egy x-szárnyú... Azért megnéznék egy plaza-bogár vs Jabba bárkája meccset is    Komolyan mondom, ahogy az ember mazsolázgat ezek között a járművek között, megjön a kedve néhány crossoverhez...  Nézegettem őket, nézegettem, aztán azon kaptam magam, hogy lehúzogattam egy pár járművet a földi épületekhez, és éppen Godzillával  (heves egérmozgatás közepedte, hogy szimuláljam a mozgást, és hörgések közepedte) nekiestem az Eiffel toronynak, miközben a tetején már a Szellemirtók habcsókfigurája csücsült, és felette lebegett egy Klingon Bird of Pray...Valamint a fél felkelő flotta..
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 02., 12:05:06 írta regnar »

Nem elérhető Gorgonita

  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 1547
  • Karma: +10/-4
  • Nem: Férfi
Star Wars
« Válasz #704 Dátum: 2005. Június 02., 07:56:19 »
Úgy látom, azok közül amit ismerek a Dayson gömb nyert. Oldal elmentve.
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 02., 07:56:35 írta Gorgonita »

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #703 Dátum: 2005. Június 01., 19:47:36 »
Itt egy link, szerintem sokaknak fog tetszeni (mármint ha még valaki nem ismeri..) Szerintem Gorgonita tetszését is elnyeri majd, mert mindenféle űrjárművek ( az Alien filmek űrhajóitól kezdve farskape-n át, startreken innen függetlenség napját túl... szóval eléggé sokféle hajó és űrjármű.. persze SW is) méreti összehasonlítása van az oldalon, egymásra lehet őket húzogatni...

http://www.merzo.net/index.html

Annyit még, hogy a címet nem én fedeztem fel, hanem a starwars.hu-n találtam.
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 01., 19:50:04 írta regnar »

Nem elérhető Gorgonita

  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 1547
  • Karma: +10/-4
  • Nem: Férfi
Star Wars
« Válasz #702 Dátum: 2005. Június 01., 19:42:00 »
Hát nekem nem jött be a film. A Crimson hudeszeret harcolni lázadóiról meg már ismeritek a véleményem. Úgyhogy most csak azért írtam, hogy ne mondjátok, hogy nem írtam.    

 A legújabb Tales-ban van egy jó sztori Wedge-ről. Nna én az ilyeneket komálom.

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #701 Dátum: 2005. Június 01., 13:17:36 »
Először is, Köszi Troll  

Sikerült végre elolvasnom a Vérvörös Birodalom 5. részét, így következzen aminek következnie kell  

Borító. Tetszik. Szerintem elég jól eltalált kép, kellőképpen komor, és vészjósló. Még nem tudni, hogy mi lesz a történetben, de az ember már gerjed a rohamosztikra.. kicsit sötétek a figurák, első ránézésre azt hittem, hogy Dark Trooperek... Magával a rajzzal van egy kis gondom.. ugyanis a Guard sisakja az első figurák sisakján tükröződik, a hátsőkén nem, pedig a fényviszonyok megengednék...Meg nem igazán értem, hogy mi és honnan tükröződik a sisakokra...Kicsit zavaros.
 Amúgy a feliratok még mindig tetszenek, szóval az egyik legjobb borító a sorozatban eddig.

Képregény. Csak ugyanazokat tudnám leírni, amit eddig, vagyis nagyon tetszik a képi világa, a kevert technikák, jók a színek, és a képek elrendezése. (Mondjuk, amikor bedokkolnak a szuper csillagrombolóba és Wedge fogadja őket, akkor eléggé aránytalanra sikeredtek a figurák..)

Történet. Háhá végre újra a jó kis gonosz, de agyatlan birodalmi tisztek. Nem csoda, hogy elbukott a birodalom, és nem is tudott újjáéledni teljesen. Először a parancs behúnyt szemmel követése, még az életük árán is, (Mekkora húzás volt a felkelő címeres szuper-csillagromboló   )  Zsivány osztagban azért feltűnt néhány fajta gép..
Aztán a három balek tiszt a Nagyúr hajóján. De azért Jax is nagy "franc". Simán tudta, hogy csak csapda a befogott hajó, szerintem. De nem szólt volna senkinek.. persze miért is tette volna.. Mondjuk szerintem az nem teljesen jó párbeszéd volt, amikor a shuttle vezetője hozzá szól. Az rendben, hogy közli, hogy a hajó felrobbant, de utána személyes megjegyzést, vagyis kérdést tesz fel... csinálhat ilyet egy beosztott?
És a leszállás után képes a - szerintem legjobb -  rohamosztijait csak úgy a halálba küldeni. "Á majd a megölésük lefoglalja őket...." gonosz, nagyon gonosz...  
Lényegében ez a rész szinte már csak akció volt, ami persze nem rossz... (legalábbis nekem), és hogy a klasszikusokat idézzel "the circle now complete..", szóval ahonnan indultak, most ott lesz a végső leszámolás, vagyis úgy néz ki... ez kissé sablonos, de szerintem még belefér.

Beírás. Hibát nem találtam, jól olvasható, érthetőek a mondatok. Tetszett.

Összességében. A történet továbbra is tetszik, főleg, hogy volt benne némi űrcsata is, meg csillagrombolók. A birodalmiak hozták a formájukat, ami tovább fokozza az ember érzését, miszerint ezek a jó öreg birodalmiak, jó őket újra látni. Várom a befejező rész, kíváncsi vagyok, hátva valami fordulat áll be, bár azt hiszem erre kevés az esély.
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 01., 13:18:28 írta regnar »

Nem elérhető Troll

  • HálóZsák tag
  • Vader nagyúr
  • *
  • Hozzászólások: 1289
  • Karma: +1/-0
Star Wars
« Válasz #700 Dátum: 2005. Május 31., 22:56:59 »
Hát maga megbolondult, hogy mindent ötször mond, hogy mindent ötször mond, hogy mindent ötször mond, hogy mindent ötször mond, hogy mindent ötször mond?
Hozzászólások javítva... Ahogy hallottam a szerverrel volt gond.
« Utoljára szerkesztve: 2005. Május 31., 22:59:01 írta Troll »

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #699 Dátum: 2005. Május 31., 21:58:02 »
Ja a klónozás... én nem értem miért lett ennyi a beírásom, de ahogy nézem Letsgonak is duplázta a "tétet"   Majd Admina jól s*ggbe fog rúgni, van egy olyan érzésem.. Meg remélem sikerül eltűntetnie őket...

Idézet
A sok kritikus (nem Regnarra gondolok) csak fanyalogjon, az a dolga.

Gondolhatsz rám is.. nem tagadom, vannak jelenetek, ahol fanyalogtam.    Pont azt néztem, hogy eléggé jó kritikákat kapott a film.. sokkal jobbakat, és sokkal jobb volt a fogadtatása, mint az előző két résznek.. ami persze szólhatott az egész Saganak, hogy most végetért, és persze a filmnek is... Nem sok lehúzó kritikát olvastam.. sok vegyes volt, de egyik sem egyértelműen negatív, inkább pozitívok.. Nem úgy mint pl az EPI idején, ott nagyon nagy volt a rossz kritikák aránya.


Idézet
Majd betojtam a fox logónál meg a lucasfilm feliratnál, aztán végig kigúvadt szemmel figyeltem 35 évesen, és nem érdekelt, hogy itt van hiba ott baki. Szerintem többet ilyen nem is lesz, hacsak majd egyszer a 7. résznél...

Ezzel én is így voltam.. Mert azt ugye nem hiszitek, hgoy első megnézés után írok egy ilyen elemzést.... Az ember fel sem fogta rendesen a filmet... Akkor túl lelkesen éltek benne a jelenetek..persze van néhány alapérzés,  szóval én ezt 4 megnézés után írtam már.. ( abból csak 2 volt mozi beismerem..   )
« Utoljára szerkesztve: 2005. Május 31., 21:59:29 írta regnar »

Nem elérhető Recsi

  • Fejvadász
  • HálóZsák tag
  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 2880
  • Karma: +32/-0
  • Nem: Férfi
    • Hálózsák
Star Wars
« Válasz #698 Dátum: 2005. Május 31., 21:12:31 »
Idézet
No ide is ideértem végre..
Isten hozott Regnar!  
Nem hazudtolod meg az avatarodat, klónozol rendesen.  
Gondolom nekem is kék valami értékelést írnom, de nem fogok, majd Galen biztos fog. (ugye?  )
Hát Regnar minden hibát-okosságot olyan részletességgel (több példányban is  ) leírt, hogy ennek übereléséhez minimum egy spirálfüzet kéne.
Én nem is akarok mondani semmi fontosat.
Majd betojtam a fox logónál meg a lucasfilm feliratnál, aztán végig kigúvadt szemmel figyeltem 35 évesen, és nem érdekelt, hogy itt van hiba ott baki. Szerintem többet ilyen nem is lesz, hacsak majd egyszer a 7. résznél...
Megnéztem múlt vasárnap, aztán megnéztem szombaton, másnap pedig mivel a börze miatt Bp-n voltam, ott is megnéztem, most feliratosan.
Nem kritizálok, mert minek. Mindenki megnézi legalább egyszer aki ezen a fórumon megjelenik, nem igaz?
A sok kritikus (nem Regnarra gondolok) csak fanyalogjon, az a dolga. Pénzért én is azt tenném.
Engem nem izgat, én azt kaptam amire számítottam. Jó filmet, fénykardokat, jediket, régi ismerősöket, sok utalást (hányszor sutyorogtuk egymásnak a film közben, hogy: -te ez meg a...emlékszel rá...a 4 .részben amikor...).
Több nem is kell.
Ha meg TV sorozatot csinál, lelke rajta. Én megnézem. Aztán megveszem a DVD-t, és újra megnézem.  
Szerintem egy közepes forgatókönyv is elég lesz a sikerhez.
Mindenesetre jobb lesz mint a "Gáspárs", és végre nem kell hetente 3x B kategóriás karatefilmeket néznünk. (elnézés azoktól, akik szeretik.)
Na ennyit akartam mondani.
Sajnálom, hogy többet (a dolgok jelenlegi állása szerint) nem lesz elúszó STAR WARS felirat a moziban...
Véget ért egy csoda, ami valamikor 77-78-ban kezdődött a számomra. Egy gyermekkori rajongás, ami szerencsére (a feleségem szerint persze nem mindig. Mondja is, hogy: -már megint a hülye képregényeid!  De azért nevet ám  ) megmaradt lassan őszülő fejem ellenére is.
Kívánom, hogy mindenki találjon rá valami ilyesmire, mert ez olyan sok pozitív élményhez juttathatja...

Ennyi!

Köszönet Lucas bácsi, szép volt a mese, amit ma elmondtál nekünk!

Jó éjszakát!
Vesszen a Birodalom!

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #697 Dátum: 2005. Május 31., 17:45:30 »
Húúú bocsi ez nem én voltam..... ADMINA      Segíts.... please... töröld ki és csak egyet hagyj benn...  A fórum a hibás nem én  
« Utoljára szerkesztve: 2005. Május 31., 17:50:50 írta regnar »

Nem elérhető regnar

  • Galactus
  • *****
  • Hozzászólások: 1404
  • Karma: +0/-0
Star Wars
« Válasz #696 Dátum: 2005. Május 31., 17:36:01 »
No ide is ideértem végre.. még lógok két értékeléssel --- jelzem jönni fog, csak érjem magam utlól, az új Vérvöröst még el sem tudtam olvasni... --- szóval jönnek még a héten..

Akkor én is beszúrnám ide rövid kis szösszenetem az SW filmről... már régebben készen volt (konkrétan mindjárt a bemutató másnapján megírtam, de vártam, hogy mindenki megnézze a filmet), szóval tényleg csak be kell szúrnom    Sokat gondolkodtam, hogy ide, vagy a film topicba tegyem, de azt hiszem itt jobb helye lesz, mert SW.

Ja előtte hidegélelmet pakoljatok, mert megszaladt a kezem..  

Annyit az elejére, hogy nyilvánvalóan mindenki máshogyan élte meg a filmet, nem is akarom senkitől elvitatni a filmet a véleményemmel, szóval ez csak a személyes meglátásom....


A filmre talán a legmegfelelőbb kifejezés, hogy hullámzó..


A filmet sok tekintetben jobbnak, és sok tekintetben rosszabbnak tartom, mint amit vártam.

Első szakasz, a csata és Palpi kiszabadítása. Az űrcsata számomra csalódás volt. Nem éreztem annak a nagy hatalmas gigantikus monumentális dolognak, amit sokan beharangoztak. A kamera ide-oda cikázott a vadászok között, forgott saját és a hajók tengelye körül, de a capital shipek nem kaptak elég teret. Az ember csak kapkodta a fejét – nyilván ezt akarta a rendező.. de valahogy félrecsúszott a dolog, mert az ember nem csodálkozott, inkább csak vakarta a fejét, hogy mit is láttam, hogy is volt??? Aztán jöttek a különböző Disney és Pixar hangon kommunikáló droidok. De hogy miért kell hangban kommunikálni?? El lehet viccelődni, de ez a viccelődés már éreztette, hogy ez a film mégiscsak a gyerek korosztályt célozza, szóval nem sok „dark” dolog  lesz benne. Ez később be is igazolódott. Amit Artu és a Disney droidok levágtak az teljesen megölte a hangulatot. Amúgy soha nem bocsátom meg Lucasnak, amit ARTU-val csinált. Teljesen átalakította a karakterét és a jellemzőit az új trilógiára.. aztán a régire meg visszafejlődik. Anakin játéka nem volt meggyőző, de itt még volt némi elképzelése mit is akar a rendező. Obi van elég jól játszott, bár itt az elején csak statisztált, amikor dokuu rádobta a rámpát nem tudom figyeltétek-e – annyira bemélyedt a teste, hogy egy igazi embernek azonnal eltört volna mindkét lába és a csípője. De tekintsünk el ettől a szemet szúró képtől, hiszen Obi-wan hős – túléli, ez meg csak egy mese. Hogy a Gróf miért nem kapott több szerepet az számomra érthetetlen. Az egész csatájuk kicsit elkapkodottnak éreztem, (ez igaz az egész filmre) nagyon gyorsan kivonja Obi-wan-t, Anakin is simán leveri. Aztán zuhanni kezd a hajó és közben Artu is csúszni kezd lefele. MERT ugye nincs neki rakétája, hogy bekapcsolja és felszállva megállítsa a zuhanását, és lebegve megvédje magát a becsapódástól…    Újabb következetlenség. A másik dolog pedig, hogy eddig soha nem volt gond, ha egy hajó fejjel lefele, vagy oldalra dőlve repül.. a gravitáció mindig állandó maradt, azaz folyamatosan egy irányba hatott. És ott van még az a dolog, ha a hajó belezuhan a légkörbe, akkor a többi 50 lelőtt hajó miért nem.. Coruscantnak lángokban kellett volna állnia a becsapódásoktól. Szóval a film első fele nem igazán nyerte el a tetszésemet, Apró momentumok voltak, amik megfogtak, (a hajó fékezőrendszere, a landolásnál a kamera beközelít) de itt kicsit féltem, hogy a film belefullad ebbe az izgatott, rohanó, vágásokkal tagolt képi világba. Hát majdnem igazam lett. (még valami a csatához.. eddig a kék „sugár” az ionsugár volt, most ilyennel lőttek és robbant.. zavaró volt, a másik, hogy az ágyúk, mint egy kalózhajón töltényt lőttek ki… és zárszerkezetük volt, hátultöltős.. valahogy nem illett bele a képbe..)

A film középső része leül, több időnk van a látvánnyal foglalkozni, és a karakterekkel. Palpi, vagyis az őt játszó McDiarmid zseniális. (EZT mindenki úgy értse, hogy egy SW filmhez képest jó a játéka. Hiszen az eddigi filmekben nem igazán a színészi átélés volt a jellemző, nem is hiányolta senki, nem is hiányzott az Oscar díjas játék, de ebben a filmben nagyon fontos lett volna.. igen sajnos lett volna a jó színészi játék, amit én csak McDiarmid-nál éreztem, igaz néhol kicsit erőltetetten, de azért mégiscsak ő volt a legjobb) A hátán cipeli az egész filmet. Nélküle sehol nem lenne. Élvezet volt nézni a gesztusait, mozgását, mimikáját. A látvány is nagyjából rendben van, nem hivalkodó, megbújik, de kellőképpen jelen van. (Upatau égboltja azért hagy némi kívánnivalót maga után. Kicsit műnek éreztem.) Az egész film alatt, de főképpen itt olyan érzés lett úrrá rajtam, hogy montázsokat nézek, valahogy nem akart a film egésszé összeállni. Gyorsan minél többet, minél rövidebb idő alatt. Sajnálom, hogy Lucas nem merte meglépni a 3 órát, vagy az azt túlhaladó filmet. Pedig a Harry potter is bebizonyította, hogy gyerekek is végig tudnak ülni ennyit, persze ahhoz eléggé érdekes történetet kellett volna kreálni, hogy lekösse a közönséget, így gondolom, nem mert kockáztatni. Kár érte.. (Vagy éppen a mörcsandájzing miatt, hogy majd a DVD-n adok a pofátoknak – gondolhatta magában    )
Grivi és Obi harca az első pengeváltásnál nevetségessé vált. Obi hárította a felső két pengét, az alsó kettő simán kettévághatta volna, de csak lógott, és nem támadott. Hát ez lenne az EU hős grivi, aki a Clone wars-ban simán levert Jediket? Innentől csak vagdalkozás és túlságosan gyors és villogó pengeváltás volt a jellemző (Ami igaz az egész filmre…nagyon gyorsak és felesleges mozdulatokkal teliek voltak a párbajok.. pl kardforgatás a „nagy”???? párbajban.)
Grivi halála látványos volt, megérdemelte.. Anakin, pontosabban Haydenke továbbra sem találta a megfelelő játékot, az hogy mérges vagyok nem abból áll, hogy ordítok (Jó magyar színész szokás szerint.). Egyszerűen nem tud játszani a hangjával. Nagyon zavaró volt. Főleg a végső harc alatt. Palpatine megszemélyesítője tovább brillírozott, sőt Portmannak is volt egy-két jó megnyilvánulása, bár nehéz volt odafigyelni, mert az ember a szörnyűbbnél-szörnyűbb ruhákat figyelte rajta. Obi viszont nagyon hasonlított az öreg Obira, ezért nagyon jó volt nézni a jeleneteket vele, mert simán tudta kötni az ember a későbbi történethez.
Palpi letartóztatása. Elég szerintem annyit mondanom, hogy az ugrás és leérkezés közötti Jedi sebességen nem kevés idő alatt a bamba Jedik csak álltak, ahelyett, hogy szétrebbentek volna…Aztán a Windu – palpi csata elég jó lett – szerintem a második legjobb, Palpi hatalmasat alakított, legalább 20-szor megnéztem már a jelenetet, mikor Windu keze már levágva és elordítja magát, hogy mekkora ereje van…. „Öreg” császár a legjobb. Anakin viszont csapnivaló volt. Meg az egész átállás.. Ennyi? Állj át.  – oké. Hát, többet vártam, valami megalapozottabbat, nem pedig egy nő miatt. De ezen már kár rágódni, így alakult.
A Wookie-ktől féltem, hogy bénán fognak kinézni és tévedtem. A kedvencem lett a kashyyyk-os jelenetsor. Iszonyat jó. Nem is értem miért nem volt benne több, vagy miért nem itt játszódott a végső csata első felvonása, nem kellett volna előre az űrcsata, hanem itt játszódhatott volna a film végén. Amúgy az hogy lehet, hogy Chewbacca solonak soha nem mesélt a clone háborúkról, meg Yoda-ról, meg nem volt neki furcsa, hogy anakin skywalker ott ült anno a Jedi tanácsban, 20 évre rá meg egy skywalker akarja, hogy fuvarozzák mindenhova. Én biztosan hevesen gesztikulálva morogtam volna, mikor megtudom a fiatal Luke nevét… De mindegy… A Wookie-k jelenetei a legjobbak. De innen is erősen hiányzik néhány jelenetsor.
A mészárlás a templomnál. Hát a zenét nem igazán találták el… Erre a vonulásra valami jobbat is ki lehetett volna találni, Amúgy közepesnek találom, lehetett volna feszültebb is, főleg a hülye jedi kölyök hőstettei című a rámpán.  A hős jediket simán lenyomja 3-4 fegyveres, agyonlövik őket, de a jedikölyök lever jópárat..  hát itt húztam a számat.
66-os parancs. NO ezek a jelenetek is iszonyatosan jók lettek. Ahogy megdöbbennek a Jedik, megállnak a katonák, ahogy csak a lövések villannak. Ez szép munka volt, szerintem itt Lucas kiment kávézni és valaki gyorsan összevágta, meg dramaturgizálta   )
A birodalom kikiáltása. Akár hatásos is lehetett volna.. DE hol van a birodalom zenéje… többen felhördültek a moziban, hogy miért nem a zenét hallják. Szinte már dúdolták volna. Ez az egyik legkomolyabb hiba a zene terén szerintem.
A végkifejlet felé annyira felgyorsulnak a vágások és a jelenetek, hogy az embernek egyre nő a hiányérzete, hogy bizony ide, ide, ide még kellene valami. Közelgett a végkifejlet. Az, hogy a Jedi templomot nem védték többen, hátha valami kósza Jedi túléli nem tudom, de megbocsátható. De az, hogy Obi egyetlen „vállrándítással” elintézi, amit a holovetítőn lát, az nagyon nem tetszett. Azt hittem magába roskad, összeesik, vagy düh önti el, vagy akármi, de ez így eléggé gyengus volt, a rendezőt nagyban minősíti.
Jönnek a döntő csaták. A „nagy” csata Obi és Anakin között röhejes volt, amikor végre megtaláltad, hogy ki-kivel van a villogó és értelmetlenül forgatott pengék között, akkor jöttek Hayden grimaszai és elment még az életkedved is. Ez színészi játék? Szerintem egy idősebb karakter hitelesebben tudta volna átadni a szerepet. A zene nem mindenhol kísérte a jeleneteket, kicsit zavaró volt, törte a lendületet. az égése elég jó lett, a dialógusokat leszámítva. Bár azt nem értem, hogy miért égett el, és miért nem gyulladtak meg, amikor a kb 1000-1200 fokos láván „szörföztek” Obi talán ráérzett a szerepre, de én úgy gondolom a Te voltál a kiválasztott nem hatott valami átütő erővel.
Ezzel párhuzamosan „zöld barátunk” és a császár ütötte egymást. A film csatája szerintem ez. Pergő, kidolgozott, a zene szolgálja a mozdulatokat, Palpi jól küzd, és Yoda is elég kemény. (Van yodának néhány mimikája ami viszont nem sikerült túl jóra.. pl mikor megsimítja a haját, vagy amikor elejti a botját.. kicsit furcsa.) Szóval a két fő erőhasználó harca nagyon jóra sikeredett, kár, hogy rövidke volt, szinte sajnáltam, amikor vége lett. Mondjuk azt nem igazán értem, minek a császárnak a Royal Guardok, ha egyetlen mozdulattal ki lehet őket vonni a forgalomból… Így teljesen értelmét veszti az egész császári testőrség – legalábbis szerintem.
Az időtényező itt lép be, ugyanis Palpi megérzi, hogy Vader bajban van, hajóra száll, de meddig is tart az út? Szóval lehet, hogy erős a Sötét oldal, de azért ha több mint 2-3 óra, akkor azért a hús leégett volna a bőrről, de ez már csak kukacoskodás, de van benne igazság…
Tetszett a montázs a születésekről. Nagyon jól oldották meg, hogy összevágták Amidala szülését, Vader születésével. Ha nem olvasom, hogy a gyerekek nem is igaziak nem jövök rá, nagyon ott van bárki is csinálta.. De azt mondja már el valaki, hogy Leia hogyan emlékezhet az anyjára a JEDI Visszatérben, amikor meghal egyből a szülés után??????????????? Mert a jediben azt mondja, hogy vannak róla emlékei és MEGHALT AMIKOR NAGYON KICSI VOLTAM… Nem azt mondja, hogy meghalt amikor születtem…!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ez a legütősebb hiba az egész filmben és agyoncsapja a teljes előzménytrilógia történetét.. (bocsi azoktól akik nem így látják) Vader összerakása is korrekt, a sisak külön bejön. Ami viszont utána következett, az enyhén szólva is kiábrándító volt. Lucasnak nem kellett volna lemásolni Dr. Frankeinstein teremtményének mozgását. Azt vártam, hogy szétrobbannak a láncok, az erő vad kitörése mindent elsöpör, erre cammogva szépen megfontoltan, amolyan Teremtményesen (Dr. Frankeinstein nem adott nevet a teremtménynek) előcammog és egy gyenge Noooo – hallatt. Kiábrándító. Szerintem a film második legkomolyabb hibája ez a jelenet.
A többi már csak levezetés, gyors szálelvarrás, egymondatos kapcsolás a régi trilógiához, bizonyítva, hogy sajnos Lucasnak nem igazán volt elképzelése amit ezekre benyomhatott volna – Qui Gon- a legzavaróbb, miért pont egy bukott jedi találja fel az erőtúlélést? Aztán egy odavetett mondat – töröljék a protokoldroidot. … Ja el van intézve..
Aztán lezárás. Kár, hogy nem voltak külső felvételek a halálcsillagról. Az ember várta volna, hogy villant valamit, körüljár a kamera, mutatja a Csillagot építő wookie rabszolgákat, de semmi. Meg Tarkint sem láthattuk sokat. Ezért kár volt maszkot tenni rá… egy régebbi arcát simán rá lehetett volna húzni digitálisan…Meg egyáltalán mit keres ott?? Szerencsétlen 20 év alatt nem tudott előre lépni a ranglistán?? Vagy 20 év szolgálat után nem vonul még vissza?? Nem kellett volna bele Tarkin…(még jó, hogy Mon Mothmát kivágták.. no az betette volna a kaput…)
Aztán vége. Az emberek már fészkelődtek, sokan azonnal felpattantak és elhagyták a termet.
Hogy milyen volt a fim? Hullámzó. Nagyon jó és nagyon gyenge jelenetek követték egymást, egyes színészek nagyot játszottak, míg mások alulmúlták a többieket, pedig ebben a részben a színészi játéknak nagyon nagy szerepe kellett volna, hogy legyen. A látvány kielégítő, eltekintve néhány eléggé béna karakteranimációtól pozitív az összhatás. A rendezők mind a mai napig nem látták be, hogy nem lehet még rendesen animálni az emberi mozgást számítógéppel. Obi van szaltója, meg a végső harcban Anakin ugrása eléggé béna lett. A történet ugráló, kicsit összecsapott. Túl sok mindent akart egy filmbe zsúfolni. Lett volna rá még két része, de azokban „elcseszte” az időt mindenféle hülyeséggel, ahelyett, hogy a fő történeti szálat kovácsolta volna.. ez főleg az első részre igaz.. a második részen már érződik, hogy fogy a tér és idő. Lucasban mint rendezőben nem csalódtam, eddig is tudtam, hogy nem igazán nagy rendező, és itt is bebizonyította. Meg a vágóval is elbeszélgetnék, hogy miért kellett ennyire szétdarabolni a filmet. Úgy érzem a film erős közepes, számomra a jó és rossz dolgok kiegyenlítik egymást. A Birodalmat meg sem közelíti „dark” hangulatban. Egyszerűen nem érzem sötétnek a filmet. Nem tudja fenntartani a sötétséget. Az új trilógia mindenképpen legjobb filmje. Messze az EPI és EPII felett áll. Egy szinten van számomra a Csillagok háborújával– EPIV. Tetszett, de nagyon sok hibát találtam benne, és a színészi játék is hagy maga után kivánni valót, valamit az elejét nem tudom hova tenni. (Disney-Pixar)
A legkiemelkedőbb Ian McDiarmid. A játéka miatt mindenképpen érdemes sokszor megnézni a filmet, viszont furcsáltam, hogy C3PO nem sok vizet zavar…
Ha pontszerűen kellene értékelni akkor 10/7,  a jó jelenetek (kashyyyk, palpi vs yoda, Jedi mészárlás, Vader összerakása ) miatt. Sok dolog elvarratlan maradt, és kíváncsi leszek a tv sorozatra.. remélem nem Lucas rendezi.
Erőltetetté vált még a sok felesleges utálás és kötés a klasszikus trilógiához. Nem kellett volna mindent egy filmbe zsúfolni, ami majd kibomlik 20 év múlva 3 filmben. Kár – sőt szerintem Baromság (már bocsánat a kifejezésért)– volt beletenni a Falcont, és a Tantive IV-et. Mert ugye egy szenátornak és uralkodó feleségének nincs pénze húsz év alatt egy új hajóra… érdekes és nagyon zavaró. Nekem már Chewbacca is zavaró volt egy kicsit… Az embernek olyan érzése volt, hogy Lucas félt a film sikertelenségétől, és ezekkel a jól megszokott dolgokkal akarta elérni, hogy az emberek – azok legalábbis akik nem annyira lelkesedtek az új filmekért – találjanak benne valami ismerőset.. bár én úgy gondolom ez éppen fordítva sült el…
Mit is mondhatnék végszónak. A kör nem zárult be.. van még néhány dolog,.. meg 23 év, hogy bezáruljon.. Nem hiszem, hogy az évezred filmje született meg, ahogy azt sokan sokhelyen hangoztatták. Nem rossz, de lehetett volna sokkal jobb is. És ahogy látom ezzel a véleményemmel nem vagyok egyedül. Van egy olyan érzésem, hogy az elkövetkezendő két évben még legalább 2 verziójával találkozunk a filmnek, egyre bővebb lesz, jelenetek kikerülnek, mások a helyükre, és biztos vagyok benne, hogy lesznek újraforgatott jelenetek is.
Akkor tényleg a végére. Mind látványban, mind történetben erős, de gyerekbetegségekben szenvedő film, nyilván megosztja a rajongókat, ahogy az eddigi filmek is. Szerencsére itt még van esélye a rendezőnek, hogy változtasson néhány dolgon (mert ugye a régieknél már elég nehéz – már csak a színészek kora miatt is.)
Az érzelmeim vegyesek, nem mindenben ezt vártam, de nincs mit tenni ezt kaptam. És nem ezt vártam, és szerencsére sokkal többet kaptam. De ha összeteszem a jó és rossz dolgokat akkor sajnos kicsit kusza és villódzó lesz a dolog… hiányzik a filmből valami…és sok minden benne van.

Ja és a végére még valami, biztos ami biztos:

Szerintem.
« Utoljára szerkesztve: 2005. Június 01., 12:32:33 írta regnar »

Nem elérhető letsgo

  • Pókember
  • ****
  • Hozzászólások: 417
  • Karma: +0/-0
    • http://www.halozsak.ini.hu
Star Wars
« Válasz #695 Dátum: 2005. Május 31., 15:35:05 »
Na! Megnéztem a Star Wars III-mat.
Egyszerüen k*rva király csesze meg. Hihetetlen amit ott a moziban megéltem és ami átjárt. Egyszerüen rohadt jó volt:

Bővebben:
Mikor beültem a moziba és meghallottam a 20 Century fox-nak a zenéjét és megjelent, hogy Lucasfilm utána meg a jól ismert Star Wars zene. Hogy mitéltám át az első jeleneteknél, egy szó: nevetem

Lehet hülyén hangzik, de komolyan ez volt. Nem tom miért. Néztem ki a fejemből és mosolyra derült a szám. Szerintem azért nevetem, mert örültem és boldog voltam, hogy ott lehetek a Star Wars utolsó részén, örültem azért, mert megélhettem ezt a csodás élményt, és, hogy egy ilyen csodás filmmel gazdagodott a világ.
Mert hiába mondja bárki (még magam is), hogy jaj Lucas ezt mért kellett beleteni vagy stb... akkor is hatalmas dolgot vitt végbe!

A film nekem nagyon gyorsan elment, mert szinte mindent tudta, hogy mi lesz a filmben.

Amikor Obi-Wann összecsapott Anakinnal és Obi-Wann mondott pár szót mikor Anakin a földön feküdt (aki látta azt tudja mire gondolok) akkor, nem tagadom, de elpityeregttem. Eszembe jutott minden amit láttam a Obi Wann és Ani közt. Tudtam miylen viszonyban vannak, de igazából csak akkor kezdtem el "sírni" mikor Obi Wann befejezte a szólóját Anakin pedig oda vágott hozzá egy szót. Az engem is szíven ütött, de nagyon.

Ja és még valami. Volt egy harc, mikor szívem szerint beugrottam volna közéjük és szóltam volna WINDU VÍGYÁZZ!!!!!!!
Akkor nem bírtam magammal. Nehéz volt egyhelyben ülni

És mikor kisétáltam a moziból, akkor visszanéztem a vászonra és arra vártam, hogy leesen, hogy ez volt az utolsó Star Wars film, de az a érdekes, hogy még a mai napig nem esett le. És nem is tudom mikor fog.

Egy biztos! Ez a film helyet nyert a szívem egy részében és szerintem sokak így vannak ezzel!

Nem elérhető Galen

  • HálóZsák tag
  • HZs imádó
  • *
  • Hozzászólások: 2272
  • Karma: +9/-0
Star Wars
« Válasz #694 Dátum: 2005. Május 27., 13:40:36 »
Frissültünk....Vérvörös Birodalom #5/6

Az tuti, hogy azért nem fizetek, hogy kinyírják bazmeg.