A "Kalandozás" kifejezést régebben nagyon kedvelték, mondhatni, ez volt a dotált.
A hadjáratok elsődleges célja (legalábbis nyugati irányban) az erős germán központi hatalom létrejöttének megakadályozása volt. A németek elég egyértelműek voltak, mondhatni olyan sok kétség nem fért a szándékukhoz a fennmaradt német dokumentumok szövege szerint: "Elrendeljük, hogy a magyarok kiirtassanak."
Ezt a destabilizálást elég ügyesen meg tudtuk oldani a 10. sz. második feléig.
Az egyes fejedelmek ismerték ezt a "nyitottságunkat"
és előszeretettel hívtak be. Belgiumot pl német segédhadakkal gyújtottuk fel.
Másodlagos haszon az igen jelentős zsákmány.
Harmadlagos a nagyfejedelem belső hatalmi bázisának, tekintélyének növelése, ami ezáltal az egész törzsszövetséget stabilabbá teszi. A nomádoknak ugyanis erős kéz kell, a külpolitikai pangás pedig szétbomlasztja a fejedelemségeket. Az avarokkal pont ez történt. Agresszív regionális nagyhatalomból bezárkóztak és simán defenzív lett a politika, megindult a belső feszültség a hatalomért (kagán, jugurrus, tudun egymásnak ment) , erre jött Nagy Károly. Aztán az avarok szerepe utána max annyi, hogy már csak nekünk tapsolhattak a honfoglaláskor, hogy jaj de jó, megint kellemes ferdeszemű urak lóháton.
Mai fejjel persze azt tartjuk, hogy a háború rossz. Ebben szerintem mindenki egyetért. Viszont a mai meggyőződésünket nem lehet visszavetíteni egy olyan korba, mikor kb ha szálka ment az ujjadba, annyi neked.
De legalábbis az éhezés, a látszólag féktelen harctéri agresszió, a korlátlan uralkodói hatalom mindennapos volt. Népek kiirtásáról hivatalos úton beszélni?! Ugyan már srácok, ez nekünk, képregényes nemzedéknek, akik mind elképesztő luxusban és jólétben élünk a régiekhez képest, ez már rég a Gyűrűk Ura és messze nem realitás. Szerencsére. Annak ellenére, hogy imádom a törit, a hidegfegyvereket, de az én lelkületemnek az ilyen terror nem menne. "Kalandoztak" a mongolok, a hunok, a németek, Napóleon franciái. Meg a szovjetek is itt kalandoztak évtizedekig.
De könnyedebben szólva, alapvetően igen, nyilván mindegyikünk műértő volt és nagy hümmögések közepette így vitték ki a lángoló parókiából a gyertyatartót:
" Te Ajbárs, nem találod ezt a fazettát stilisztikailag kissé meghaladottnak ezen a berakáson?"
Galen, nem Aranyosi Péter mondta?